Голяма кръгла бала слама снимана в близък план на окосено поле на фона на синьо небе с малки бели облачета. На заден план има още три от 
                същите бали.

Сушилни за слама и смляна биомаса

Промишленните сушилни за слама и смляна биомаса са машини, които се използват за подготовка на тези материали, преди последните да бъдат използвани за производството на различни продукти, като например твърди горива – биопелети или биобрикети, плоскости или градивен материал (тухли) за леко нискоенергийно строителство, за ламинирани панели, опаковки и др.п., както и за храни и/или фуражни смески в селското стопанство.

Сушенето на слама и смляна биомаса е важен процес, който има различни цели. Една от най-широките области за използване е тяхното приложение като ВЕИ (възобновяем енергиен източник). Биомасата е един от най-древните енергийни източници, но съвременните методи за пълно автоматизиране на горивните процеси развиха мощно цяла нова индустрия за производство на горива (основно биопелети и биобрикети), които се поддават на автоматизация.

Те са по-висококалорични от суровината и изгарят по-лесно и по-пълно, тъй като се обезводняват предварително. По-високото им обемно тегло оптимизира транспортните им свойства. Биопелетите се получават чрез гранулиране на ситни частици, а това е невъзможно, ако влажността на биомасата не се доведе до стойност между 8 и 12-14%.

При многотонажни производства това е възможно само чрез интензивно изкуствено сушене, а не чрез естествено атмосферно сушене на слънце или сянка. По същата причина е необходимо промишлено сушене и на другите видове по гранулометричен състав, при добив на топлинна и ел.енергия след газификация, а също и при използването им за производство на различни видове хранителни продукти и фуражни смески за животновъдството и птицевъдството, както и на различни видове плоскости или строителни изделия.

Двете основни групи сушилни за слама и смляна биомаса са според вида на сушилния агент:

  • чист горещ въздух

  • смес от въздух и продукти от горене (димни газове)

  • Класификацията на сушилните според вида им е най-често според начина на транспортиране на материала през тях:

  • лентови конвейерни

  • барабанни

  • шахтови

  • пневматични и аерофонтанни

  • циклонни

  • колонни

  • смесен тип

  • Изборът на типа и вида на сушилната инсталация зависи от много фактори: вид и влажност на суровината, едрина и калибровка на частиците, производствен режим, производителност, изисквания към габаритните размери (компактност), степен на автоматизация и мн.др. Много важни са пожарната безопасност и замърсяването на средата с прахови частици.

    Най-голяма производителност в тонове на час са постигани с лентовите конвейерни сушилни, най-интензивен процес, с най-добри условия за размесване на материала и обливане на всяка отделна частица от сушилния агент, се постига в сушилните с т.н. „кипящ слой“, а най-голямо разпространение досега имат барабанните сушилни, поради относително простото си устройство и не много големи разходи за ел.енергия, лесно обслужване и конкурентна цена, въпреки че са и най-пожароопасни.



    Сушилни подходящи за слама и смляна биомаса:

    Флуидизационни

    Конвейерни МТЛ

    Барабанни

    Шахтови


    Галерия


    Запитване за оферта