Цветна схема показваща работата на сушилна за дървесина.

Подобрения в сушилните за дървесина

През 2023/24 г.г. бяха реализирани проектите ни относно сушилни за дървесина в четири предприятия – един основен ремонт на две наши почти 20-годишни сушилни камери и три напълно нови обекта, включващи по една сушилна камера и котелна инсталация с парен котел.

Проектите са изпълнени и пуснати в експлоатация съвместно с „Тенертех“ ЕООД, сътрудничеща от 2018 г. на „Бенеко ВБ“ЕООД, която ограничи дейността си до създаването на технологични проекти и иновации.

Трите нови камери са образец на възможността за прилагане на различно технологично ниво, когато се търси опростяване и намаляване на цената.

Първата от тях, в гр.Игнатиево, е почти изцяло с ръчно управление на камерата и котела и най-ниска цена, втората – в с.Борино е образец за пълната автоматизация и на двата агрегата, а третата – в гр.Гълъбово, изисква малко по-голям контрол от оператор, но пък е оборудвана с най-новия микропроцесорен контролер за сушилни процеси, респ. софтуер, който освен вградена функция за обработка по Стандарт 15 (за фитосанитарен контрол) има и съвсем нов дизайн на командния пулт с тъчскрийн екран (вж снимката на екрана и видеоклипа).

Скъпи приятели,

Навършиха се 4 години от пускането в действие и награждаването в конкурс на в. „Земеделска техника“, както и 5 години от създаването на проекта на предназначената специално за шипки лентова сушилна инсталация и котел на отпадъчна биомаса, приложени във фабриката за шипкови продукти на „БАЛЕВСКИ & КИРОВ“ ООД – гр. Трявна.

Сушенето се осъществява с механизирана и автоматизирана лентова конвейерна сушилня, с топлината, получена на базата на изсушения и гранулиран отпадък от производството.

Технологията е за дълбочинна и напълъно безотпадъчна преработка на шипки.

Тя е разработена съвместно с „Натурама“ ООД – Пловдив, която е и главен изпълнител на линията за преработка, в т.ч. в производството на шипково масло.

Съизпълнител на проекта ни в частта на сушилната, горивна и котелна инсталации е нашият партньор „Тенертех“ ЕООД. За повече информация посетете тяхната официална страница.

Линията беше показвана и няколко пъти в телевизионни предавания, в т.ч. и по БНТ като пример за български преход към „кръгова икономика“.

Ролята на сушилния процес за цялостния успех на производствената линия на „Балевски и Киров“ ООД е разяснена от г-н Балевски във видеоматериал публикуван на тяхната интернет страница.

Барабан на барабанна сушилня заснет отблизо в закрито помещение по време на монтаж. Вдясно от нея има работник със синьо облекло и 
                черно-жълта шапка.

Универсална триходова барабанна сушилня с управляема производителност

През 04-05.2023 г. въз основа на преработена концепция от нашите малки барабанни сушилни за ситни твърди насипни материали (главно строителни), беше изработен проект на универсална барабанна сушилня с регулируемо време на сушене.

Това позволява да се обхване сушилния процес на по-широкия клас от високовлажни материали на база биомаса, например суровини за биопелети и селскостопански отпадъци.

През м.м. 10-12.2023 г. беше изработен и съответният прототип – триходов хоризонтален барабан от черна стомана с верижно задвижване.

Той е в процес на проверки и доокомплектоване с лабиринтни затвори и топлинна изолация и очаква практическо изпробване в експлоатационни условия в предприятие, добиващо дървесен чипс.

Проектът предвижда изработване на всеки сушилен барабан с различна мощност, съотношение на размерите и вътрешното устройство, според математичен модел за определяне на необходимите параметри, по изходните данни за всеки конкретен случай.

Близък план на конвейрна сушилня боядисана в сиво и инсталирана в закрито помощение, червени тухлени стени на заден план.


Изграждане на конвейрна сушилна, сребриста на цвят, в закрито помещение, на нея са монтирани две табла за управление.

Още един прототип на конвейерна сушилня

Още една разновидност на конвейерните сушилни, разработени от „Бенеко ВБ“ ЕООД специално за плодове и билки, е пред пускане в експлоатация през август 2023 г. Изпълнението беше забавено през периода на епидемията от Ковид и довършването ѝ от съизпълнители отне над 2 години.

Проведени са нейните т.н. единични изпитания (на комплектацията), както и пробно пускане на цялата инсталация съвместно с котел на биомаса за ръчно и автоматизирано подаване и се очакват доставките на пресни билки и шипки, за да заработи с влажен материал.

Сушилнята е едноетажна, двутунелна. След съответно оразмеряване и необходимата периферия, е подходяща и за много други влажни материали, като биомаса във вид на пулп след изцеждане, едри селскостопански или промишлени и др. отпадъци, в т.ч. битови.

Двама работници, снимани в гръб в близък план, стоят пред монтирана на открито механизирана триетажна сушилня. В далечината, трети работник,
                също сниман в гръб, клекнал, извършва монтаж.

Усъвършенствано оборудване за сушене на плодове

В края на 2022 г. „Бенеко ВБ“ ЕООД създаде усъвършенстван проект, и в сътрудничество с „Тенертех“ ЕООД, започна изграждането на механизирана триетажна сушилня с капацитет до 20 тона плодове на зареждане, захранвана с топлина от парен котел.

На снимката: момент от монтажа на котела с бункер за твърдо гориво (биомаса, дървесен чипс, биопелети и др.) с мощност 1500 kW. Преди да се монтират всички системи, топлоизолации и декоративни облицовки, котелът ще бъде покрит с лека сглобяема постройка.

Чертеж на триетажна конвейерна сушилня за билки.

Нови възможности за производителите на плодове и зеленчуци

През 2022 г. колектив от проектанти-конструктори и технолози на „Бенеко“, в сътрудничество с други две фирми, проектира нова концепция за създадената през 2015 г. триетажна конвейерна сушилня за билки.

Новата конвейерна сушилня ще има няколко съществени подобрения относно сигурността на механизмите и конвейерните ленти, товароносимостта и олекотяването на конструкцията като цяло, предвид повишените цени на металите, както и възможността освен билки в новата сушилня да се сушат почти всички видове плодове и зеленчуци.

Прототип на новата сушилня в момента вече се изработва, пак в сътрудничество, и ще бъде готов още в края на 2022 г.

Няколко редици слънчеви панели поставени на открит терен. На заден план се вижда поле засято с жълтеникава селскотопанска култура.

Слънчеви сушилни с термични и фотоволтаични автономни системи

Соларните топлинни системи са разпространени досега в пивоварните, селското стопанство (за изсушаване на култури), в текстилния сектор и за други промишлени приложения. Фотоволтаичните системи също надхвърлиха отдавна вече експерименталните приложения и навлязоха широко в стопанския сектор като енергиен източник за собствени нужди.

През 2021/2022 година „Бенеко ВБ“ЕООД разработи две такива схеми (типови проекти) на сушилни инсталации, изцяло на ел.енергия, комбинирани с енергоефективни системи за използване на топлоносителите. Съставена е и методика за изчисляване и оразмеряване на новите сушилни, както за бързосъхнещи и нечувствителни към процеса върди материали и пулпове, така и за чувствителни бавносъхнещи материали и хранителни материали, нуждаещи се от бавно нискотемпературно сушене, в т.ч. плодове, зеленчуци, билки , гъби, ядки и др.п.

В момента се предлагат и двете схеми, за различни мощности от 100 до 2000 kW, осъществяващи до няколко пъти по-рентабилни показатели за енергийна ефективност и повишено качество на обслужването на промишлените инсталации за сушене. Първата такава опитна инсталация е монтирана и пусната в експлоатация, но поради забавена процедура в изграждането на по-мощна PV-централа, се очаква крайно завършване и пускане в окончателния ѝ вид да бъде в началото на 2024 г.

Близък план на котел за мъх от шипки или пелети, вратата на горивната камера е отворена


Работници заснети в гръб инсталират цилиндричен въздухоподгревател

Подобрения в сушилните за дисперсни материали

В условията на пандемията 2020-2021 г.г., при силното намаляване на инвестициите, „Бенеко ВБ” ЕООД успя да проведе и да провери в практиката няколко проучвателни разработки, водещи до усъвършенстване на различните варианти сушилни инсталации за широка гама ситни и насипни (дисперсни) материали: флуидизационни сушилни – вихрови и с кипящ слой, както и конвейерните лентови сушилни, в това число за:

  • ситна или смляна биомаса – стърготини, дървесен чипс, талаш, трици, смляна дървесна и листна маса, стъбла, царевичак, слама, люспи, семена, семки, костилки, черупки и др.п.
  • материали с висока влажност за вторична преработка – шлемпа, джибре, пулп, плодови изрезки
  • нарязана биомаса – люцерна, билки, корени, плодове и зеленчуци и др.
  • всички видове зърно, зърнени храни и фуражи
  • строителни смески, инертни материали – пясък, каменно брашно, мраморен кейк и др.п.
  • пластмаси
  • химически и лекарствени продукти

На тази база са подготвени няколко заявки за патентоване на новостите.

Близък план на диплом-отличие и почетен плакет за Принос в механизацията на земеделието - 2020 г. присъдени на Бенеко ВБ

Отличие за Бенеко

„Бенеко ВБ“ ЕООД бе наградена в ежегоден конкурс на вестник „Земеделска техника“ с диплом-отличие и почетен плакет "Принос в механизацията на земеделието" - 2020 г. за разработването на универсална конвейерна сушилня за растителна продукция.

Близък план на нова едноетажна конвейерна сушилня с лента от неръждаема стомана инсталирана в помещение

Двойна иновация

През 2019/2020 г. с разработката на едноетажна конвейерна сушилня с лента от неръждаема стомана, проектирана и изпълнена в предприятие за дълбочинна и безотпадъчна преработка на шипки, „Бенеко“ се утвърди като български производител на конвейерни сушилни в още един отрасъл.

Сушилнята се захранва с топлина от парен котел, също разработен от фирмата, с напълно автоматизирана горивна система за оползотворяване като гориво на ценен отпадък - сухия мъх от шипките.

плосък склад за дървесни частици, зареден с купчини дървени частици

Нов тип плосък склад за дървесни частици

През 2019/2020 г. беше проектиран, изработен и изпробван нов тип плосък склад за дървесни частици. Основното в него е, че отговаря на изискванията на потребителите за сортиране на входящите дървесни частици в линиите за пелети, в зависимост от техния произход, цвят, влажност, едрина и др., с оглед на най-подходящата им първоначална подготовка за влизане в пелетната линия и възможност за изпълнение на различни класове съставни рецепти.

Вижте автоматизираните механзми в действие в нашата видео галерия, както и на канала на Бенеко в Youtube .

Жълто-синя машина за преработка на билки инсталирана в помещение, близък план

Машини за преработка на билки

През 2018/2019 г. „Бенеко” съвместно с две други фирми разработи и изпита няколко нови машини за индустриална преработка на билки. Безспорно лидер по иновативност е универсалната барабанна резачка за билки (на снимките). Продължи и усъвършенстването на разработените по-рано машини за обрулване на листа и цвят, както и два типа универсални филтър-циклони за прах от различни произвоствени процеси.

Ако проявявате интерес към новите машини за индустриална преработка на билки, към разработените по-рано и допълнително усъвършенствани машини за обрулване на листа и цвят, както и към двата типа универсални филтър-циклони за прах от различни произвоствени процеси - моля бадете ни се. Очаквайте скоро повече информация в съответната специализирана секция на сайта.

Мъж със сива коса и синя фланелка прави настройки на пулта за управление на предкамера за влажни котелни биогорива

Предкамера за влажни котелни биогорива

В края на 2018 и началото на 2019 г. Бенеко ЕООД разработи и изпита в практиката система за въвеждане на възможност в съществуващи автоматизирани котли за биомаса да се изгарят и налични количества отпадъчна биомаса с висока влажност, например дървесен чипс от прясна отпадълна дървесина, влажни стърготини и др.п.

За целта се използва специална предкамера за сушене на горивото с помощта на изходящите горещи димни газове от котела. Тя е от типа сушилни с „кипящ слой”, за да се намалят габаритите ѝ. За противопожарната ѝ защита е монтиран изцяло стоманен роторен затвор, който захранва шнека на горивната камера.

Изходящите влажни газове се очистват от прах и ситни твърди частици с помощта на циклон. Системата работи непрекъснато и засега се настройва ръчно. В процес на разработване е управлението ѝ с модифициран контролер от типа, внедрен от Бенеко ВБ ЕООД в сушилни процеси при пелетните производства.

Работници монтират на открито камера за сушене на дървесина МКД

Подобрения в камерите за сушене на дървесина МКД

През 2018 г. „Бенеко” разработи и внесе подобрения в камерите за сушене на дървесина МКД. Разработи и нови подобрения в горивните системи на парните котли, захранващи с топлина камерите, с които се постига очистването на димните газове от вредните твърди частици до количества под допустимия минимум, оползотворяване на топлината от газовете и осигуряване възможност за автоматизирано изгаряне в котлите на дървесен чипс с висока влажност.