Дървесни пелети
Нетрансформираната биомаса заема голям транспортен обем, а също така създава трудности при складиране и дозиране, респ. при изгаряне. В сурово състояние тя е с високо съдържание на вода, което намалява значително топлотворната й способност. Ето защо от средата на миналия век се прилагат технологии за подобряване свойствата на биогоривата чрез уплътняване на раздробена биомаса. Високоплътните биогенни горива са известни под наименованието биопелети и биобрикети, често се употребяват и термините пелети и брикети.
Био-пелетите имат цилиндрична форма с диаметър 6-10 мм и дължина 10-30 мм. Това, освен че позволява снижаване на разходите за транспорт, но също така способствува за пълното автоматизиране на горивния процес, независимо дали се отнася за еднофамилни къщи или за крупни топло- и електроцентрали. По тези причини се забелязва значителен ръст в производството на био-пелети през последното десетилетие в различните страни-членки на Европейския Съюз.
Основни възли
От 2010 година БЕНЕКО доставя, монтира и пуска в действие както комплектни линии (инсталации), така и отделни машини или възли за пелетиране на дървесни частици, дървесни отпадъци, слама и селскоктопански отпадъци и др. с производителност от 50 кг/час до няколко тона на час.
Приемен възел с дробилка за грубо смилане. Доставя се, ако в състава на началната суровина влизат стъбла, едри дървесни отпадъци, клони, изрезки и др. Включва приемна маса, лента, дробилка и др. В някои случаи дробенето е двустепенно, до по-ситен размер.
Приемно сито с бункер и дозатор.Ситото отделя едрите трески, парчета кора и пр. Най-често се използва, когато за суровина се използват ситни дървесни отпадъци (трици, стърготини). Доставят се също метало- и каменоотделители. При чиста дървесина се използват и само бункери-дозатори, два вида в зависимост от мощността на линията.
Котелна инсталация (топлогенератор).В основния вариант се използва най-евтиното гориво – отпадъчна биомаса, която автоматично се зарежда в разходен бункер и се подава в котела също напълно автоматизирано.
Предсушилна и сушилна камери.Най-често те са от типа флуидизационни сушилни (материалът се суши в състояние на движение и размесване). Схемата и конструкцията осигуряват много интензивен процес и висока производителност. Желаната крайна влажност на материала се осигурява автоматично.
При начална суровина плътна дървесина, респективно дървесен чипс, "Бенеко" предлага конвейрни сушилни, които са с голяма производителност при по-едър материал и много висока пожарна безопасност.
Фирмата доставя и/или произвежда и монтира в линиите и класическите триходови барабанни сушилни, работещи директно с димни газове.
Чукови мелници.Осигуряват подходящия краен размер на частиците.
Силози с бъркалка.Служат за временно складиране на сухите частици в буферен обем преди пелетизиращата част.
Пелетизиращи преси.Предлаганите преси са както вносни, така и български, според изискванията на потребителя. В някои от комплектите са включени също дозиране, досмилане, обезпрашаване на пелетите и частично охлаждане.
Ел.табла с контролни прибори и автоматика.Част от тях се доставят с пелетиращите преси, останалите са производство на БЕНЕКО. Важен елемент е контролерът за управление на влажността на изходящата от сушилните суровина, който също е разработен от БЕНЕКО.
Бункери за охлаждане, тегловни дозатори и опаковъчни машини.В бункерите става окончателно охлаждане на пелетите. Осигурява се прецизно дозиране на пелетите в опаковки по зададена стойност. Опаковъчната машина осъществява термично залепване на опаковките. Вариантите са два, според степента на автоматизация във възела.